ଏକ ନଜରରେ
କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ପୂର୍ବରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଦ୍ୱାରା ପରିବେଷ୍ଟିତ | ଏହା ନଦୀ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଥିବା ଏକ ଉର୍ବର ଭୂମି | ତୁଳସୀ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବରେ ଏହାର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ଭିତରକନିକା ହେନ୍ତାଳ ବନ ପାଇଁ ପରିବେଶଗତ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି |
'ତୁଳସୀ କ୍ଷେତ୍ର' ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଏହା ବଳଦେବଜୀଉ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ |
କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ପୂର୍ବରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଦ୍ୱାରା ପରିବେଷ୍ଟିତ | ଏହା ନଦୀ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଥିବା ଏକ ଉର୍ବର ଭୂମି | ତୁଳସୀ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବରେ ଏହାର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ଭିତରକନିକା ହେନ୍ତାଳ ବନ ପାଇଁ ପରିବେଶଗତ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି |
୨୦୧୧ ଜନଗଣନାରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ 3,21,934 ପରିବାରରେ 14,40,361 ଜଣ ଲୋକ ଗଣାଯାଇଥିଲେ। 5.8% ଲୋକ ସହରରେ ରହୁଥିଲେ ଏବଂ ସାକ୍ଷରତା ହାର (୭ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ) 85.2% ଥିଲା। ଜିଲ୍ଲାରେ 2ଟି ସହର ଥିଲା।
ସୀମାନ୍ତ କର୍ମୀମାନେ ବର୍ଷକୁ ଛଅ ମାସରୁ କମ୍ କାମ କରିଥିଲେ।
ଉତ୍ସ: Census of India 2011, Primary Census Abstract (district, sub-district and town level). ତଥ୍ୟ ୨୦୧୧ ଜନଗଣନାର — ଜିଲ୍ଲା, ସହର ଓ ଗ୍ରାମ ସ୍ତରର ପ୍ରକାଶିତ ସର୍ବଶେଷ ଜନଗଣନା।
2ଟି ବିଧିବଦ୍ଧ ସହର (ମହାନଗର ନିଗମ, ପୌରପାଳିକା, ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଷଦ ବା ଶିଳ୍ପ ଟାଉନସିପ୍) ଓ 0ଟି ଜନଗଣନା ସହର — ଯାହାକୁ ଜନଗଣନା ସହର ଭାବେ ଗଣିଥିଲା କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଶାସନ କରେ।
| ସହର | ପ୍ରକାର | ଜନସଂଖ୍ୟା | ସାକ୍ଷରତା | ୱାର୍ଡ |
|---|---|---|---|---|
| Kendrapara | ପୌରପାଳିକା | 47,006 | 89.3% | 21 |
| Pattamundai | ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଷଦ | 36,528 | 86.9% | 20 |
ସହରର ନିଜ ଜନସଂଖ୍ୟା; ବହିର୍ବୃଦ୍ଧି (outgrowth) ଥିବା ସହର ପାଇଁ ସହର ପୃଷ୍ଠାରେ ତାହା ସହିତ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଅଛି। ୱାର୍ଡ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୧୧ର।
| ଉପ-ଜିଲ୍ଲା | ଜନସଂଖ୍ୟା | ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ | ସହରାଞ୍ଚଳ | ସାକ୍ଷରତା |
|---|---|---|---|---|
| Rajkanika | 1,40,807 | 1,40,807 | 0 | 86.1% |
| Rajnagar | 1,63,450 | 1,63,450 | 0 | 84.9% |
| Jamboo Marine | 29,491 | 29,491 | 0 | 74.9% |
| Aali | 1,37,800 | 1,37,800 | 0 | 85.5% |
| Pattamundai | 2,19,063 | 1,82,535 | 36,528 | 85.2% |
| Kendrapara | 47,006 | 0 | 47,006 | 89.3% |
| Kendrapara Sadar | 1,58,985 | 1,58,985 | 0 | 86.4% |
| Nikirai | 67,946 | 67,946 | 0 | 85.3% |
| Derabish | 65,909 | 65,909 | 0 | 85.9% |
| Patkura | 1,77,324 | 1,77,324 | 0 | 86.2% |
| Marsaghai | 1,08,163 | 1,08,163 | 0 | 85.7% |
| Mahakalapada | 1,24,417 | 1,24,417 | 0 | 80.9% |
ଓଡ଼ିଶାର ଜନଗଣନା ଉପ-ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ, ରାଜସ୍ୱ ତହସିଲ ନୁହେଁ।
କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଛି ଯେ ଭଗବାନ ବଳଭଦ୍ର ଏଠାରେ ତୁଳସୀଙ୍କୁ (ଦାନବ ରାଜାଙ୍କ କନ୍ୟା) ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏହି ଜିଲ୍ଲାର ସାମୁଦ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଏକ ଦୀର୍ଘ ଇତିହାସ ରହିଛି | ଏହା ଏହାର ରାଜନୈତିକ ଚେତନା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା |
Photos and map links in the temple directory. Today's tithi, sunrise and Rahu Kala here.
5 stations and 0 halts inside the district, as mapped on OpenStreetMap; some on new lines may not yet have regular trains.
In Kendrapara district (at 20.50°N, 86.42°E), the hottest month is Apr (average highs of 36°C) and the coolest nights come in Jan (16°C). About 1600 mm of rain falls in a year, most of it in the monsoon; Aug is the wettest month.
| Jan | Feb | Mar | Apr | May | Jun | Jul | Aug | Sep | Oct | Nov | Dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Average high (°C) | 27 | 30 | 34 | 36 | 36 | 34 | 31 | 31 | 31 | 30 | 29 | 27 |
| Average low (°C) | 16 | 19 | 23 | 26 | 28 | 28 | 26 | 26 | 26 | 24 | 20 | 16 |
| Rainfall (mm) | 15 | 15 | 25 | 25 | 84 | 230 | 336 | 371 | 273 | 162 | 45 | 22 |
| Rainy days | 1 | 1 | 3 | 3 | 5 | 16 | 24 | 25 | 22 | 12 | 2 | 1 |
Averages for 1995–2024 at that point (9 m above sea level), from the Open-Meteo historical weather API (ERA5 reanalysis by ECMWF/Copernicus, CC BY 4.0) — modelled values on a ~25 km grid, not station readings from the India Meteorological Department. A rainy day has 2.5 mm or more.
Choose a block, sub-district or town to see its details and its gram panchayats and villages. Open any village for its own page.
Counts below: Local Government Directory, December 2022 snapshot (LGD villages, which can differ from the district administration's revenue-village count).
Community development block
Villages (…)
| ବ୍ଲକ | ପଞ୍ଚାୟତ | ଗ୍ରାମ | ଗ୍ରାମ ଜନସଂଖ୍ୟା | ସାକ୍ଷରତା | ଅ.ଜ.ଜା. ଅଂଶ |
|---|---|---|---|---|---|
| Aul | 34 | 134 | 1,39,929 | 85.5% | 0.3% |
| Derabish | 26 | 181 | 1,46,900 | 86.5% | 0.5% |
| Garadapur | 18 | 139 | 1,10,672 | 86.2% | 0.1% |
| Kendrapada | 27 | 142 | 1,45,335 | 85.0% | 0.5% |
| Mahakalapada | 31 | 235 | 2,11,499 | 81.4% | 1.7% |
| Marsaghai | 24 | 111 | 1,27,867 | 86.4% | 0.5% |
| Pattamundai | 31 | 149 | 1,63,239 | 85.0% | 0.2% |
| Rajkanika | 29 | 171 | 1,38,697 | 86.1% | 0.0% |
| Rajnagar | 29 | 308 | 1,70,091 | 84.6% | 1.3% |
ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ଗ୍ରାମ: ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା (ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨)। ଗ୍ରାମ ଜନସଂଖ୍ୟା, ସାକ୍ଷରତା ଓ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଅଂଶ: ବ୍ଲକର ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକର ସମଷ୍ଟି — Census of India 2011, Primary Census Abstract (village level).
Source: Local Government Directory (lgdirectory.gov.in), Government of India — data dump of December 2022 via github.com/planemad/india-local-government-directory. Sub-districts follow the Local Government Directory, which for Odisha uses the Census sub-districts (police-station areas) — these are not the same as revenue tahasils. Boundaries and names change over time; check the district administration for current status.